Szablony Świata – pokaz zdjęć Tomasza Sikory


Pokaz zdjęć Tomka Sikory na artystycznym podwórku Sztuk&Sztuczek to wyjątkowa okazja by w jednym miejscu, na jednej ścianie zobaczyć tysiące ulicznych graffiti z szablonu wykonanych na budynkach z całego świata.
Znany fotograf, Tomek Sikora stale podróżuje po świecie. Przy okazji uwiecznia  aparatem napotkane ścienne szablony. Z tej kilkunastoletniej już pasji powstała gigantyczna kolekcja zdjęć, którą właśnie teraz Sikora ujawnia światu. Wieczorem 26 lipca wystawa „Szablony świata” zabłyśnie na jednej ze ścian artystycznego podwórka Sztuk&sztuczek przy ul. Szpitalnej 6.
Największy rozwój szablonu w Polsce przypadł pod koniec XX wieku. – opowiada artysta. – Nie znaczy to jednak, że nie było go przedtem. W Bielsko-białej w podziemnym przejściu dla pieszych znalazłem na przykład szablon WRONu z Jaruzelskim, ze stanu wojennego.
To co w szablonach jest dla Sikory ważne to ich anonimowość. Nie obchodzi go, kto je zrobił. Chodzi o przekaz. Pokaz ponad dwóch tysięcy szablonów w jednym miejscu ukazuje jak uniwersalnym językiem jest ta forma wypowiedzi.
Tomek Sikora czasami celowo fotografuje te same szablony, bo choć forma jest ta sama, są one w różnym odbiciu. Na różnych fakturach ścian, w innych okolicznościach.
Mam na przykład sześć szablonów Mony Lisy. Z sześcioma różnymi gestami jej dłoni. – wylicza Sikora.

Pokaz slajdów rozpoczyna się 26 lipca na artystycznym podwórku Sztuk&Sztuczek od godz. 21. Po tym wieczorze szablony wprowadzą się do wnętrza klubu i zostaną tam do końca festiwalu Street Art Doping czyli do 2 sierpnia.

SAD2013-sikora-zaproszenie