1010 – Dziura w całym


Odkąd pamiętam pociągały mnie dziury. Jest to dla mnie synonim beztroskiego dzieciństwa. Permanentnego odkrywania wszystkiego. Pasjonowały mnie jako otwarcia, złamania, ubytki, niezgody, skróty, przyjemności. Skorzystanie z nich zwykle niosło ze sobą możliwość kosztowania, czegoś co dotąd wydawało się poza zasięgiem. Dziura dawała możliwość opuszczenia peryferii i dostania się do środka czegoś. Czego? No właśnie.

W 2012 roku hamburski artysta 1010 rozpoczyna kolejny etap w swojej twórczości. Ukrywając ptaszydła, Hamburg zaczynają pokrywać miraże, ułudy, dziury, portale. Różne padają określenia na jego nowe prace. Gigantyczne kaskady koloru, które zapadające się w czerni. Aż chce się wejść. 1010 malując je zaczyna od środka. Wychodzi od czerni, kładąc kolejne coraz jaśniejsze kolory, szukając dziury w całym. Jego murale stają w kontrze do zastanej, znanej mam materii miasta. Trzeba wejść aby zobaczyć czy cokolwiek kryje się w czarności?

1010 absolwent uczelni Design and Illustration, na HAW w Hamburgu swoją aktywność twórczą rozpoczął w 1994 roku. Początkowo były to litery. Dalej zaczęły pojawiać się w towarzystwie liter charaktery, której je wypierały. Te charaktery, to niczym fragmenty greckiej tragedii odskrzydlone, humanoidalne ptaszydła. W międzyczasie podczas lepienia po hamburskim stricie prac zero-jedynkowych [cykl prac, które wykorzystywały fragmenty starych gazet z zerami i jedynkami], jeden z fotografów na swoim blogu autorstwo tych prac zaczyna przypisywać niejakiemu 1010. Tak konstytuuje się pseudonim.

1010 pierwszy raz odwiedza Warszawę. Podczas swojej rezydencji w warszawskiej pracowni Kwiaciarni Grafiki przygotuję wystawę, która będzie echem pobytu w Warszawie. Na warszawskiej Pradze w ramach festiwalu Street Art Doping namaluje mural. W tym roku festiwal skupia się na Pradze gdzie powstaną także cztery inne murale. Wszystko krasić będzie wycieczka rowerowa, którą poprowadzi szlakiem praskich murali Tour de Varsovie. Wszystkie te wydarzenia wspiera, w ramach promocji współczesnej sztuki Niemiec, Instytut Goethego w Warszawie.

1010 – Dziura w całym
Wystawa – 13 lipca, godzina 19
Kwiaciarnia Grafiki, ul. Smulikowskiego 6/8, Warszawa
Mural, na którego oglądanie zapraszamy podczas wycieczki rowerowej, którą poprowadzi Tour de Varsovie. Po drodze będzie można zobaczyć jeszcze inne praskie murale, start 14 lipca, godzina 18, Kwiaciarnia Grafiki, ul. Smulikowskiego 6/8, Warszawa

1010 https://www.flickr.com/photos/nakedape/ | https://www.facebook.com/1010art

Instytut Goethego
http://www.goethe.de/ins/pl/war/plindex.htm
Street Art Doping
https://streetartdoping.pl/ | https://pl-pl.facebook.com/pages/Street-Art-Doping/
Kwiaciarnia Grafiki
http://kwiaciarniagrafiki.pl/onas/ | https://www.facebook.com/kwiaciarniagrafiki

1010
Urodzony w Ketrzynie
Graffiti malować zaczął w 1994

Wystawy
Indywidualne
2008 TenTen, Hinterconti , Hamburg
2009 No more more more, Slowboy Gallery, Düsseldorf
2010 Minus Minus Halbacht Galerie, Hamburg
2010 OMU , ATM Gallery, Berlin
2011 High Five Universe, Frappant e.V., Hamburg
2011 Fission|Fusion, Kunst-Nah, Hamburg

Zbiorowe
2010 Trancepop Gallery, Kyoto
2010 Thanks, here we go, Hiromart Gallery, Tokio
2010 As if by magic, Neurotitan, Berlin
2010 Recoat Gallery, Glasgow
2011 Hounds of Hell, Helium Artspace, Hamburg/Berlin
2013 Knoten, Affenfaust, Hamburg

Urban Art Festivals:
2009 Urban Affairs, Berlin
2009 ARTotale, Lüneburg
2010 Görlitz Festival
2010 Eco Graffiti Jam Szczecin
2010 Stamp Festival, Hamburg