Ucieczka z ulicy


Street Art Doping 2017 skupia się na dwóch istotnych wydarzeniach: realizacji muralu przez wybitnego hiszpańskiego artystę Escifa oraz stworzeniu
pop-upowej galerii Escape Rooms prezentującej dzieła siedmiu znakomitych polskich twórców.

Escif to artysta wyjątkowy w skali świata. Działa na przekór wszystkim zjawiskom, jako jeden z nielicznych skupia się tylko na pracy na ulicy, czy są to murale, czy niewielkie prace. Jak twierdzi przeniesienie ich do galerii zabiłoby jego sztukę. Należy do grona twórców zaangażowanych. Na ulicach rodzinnej Walencji znajdują się dziesiątki jego dzieł, realizowanych często nielegalnie, poruszających ważne tematy społeczne, zawierające inteligentną krytykę kapitalizmu i konsumpcjonizmu. Wobec prac Escifa trudno przejść obojętnie  Mural Escifa powstanie na Pradze Północ – przy ul. Równej 9.

Drugim istotnym wydarzeniem będzie pop-upowa galeria Escape Rooms, otwarta przez miesiąc. Dwa piętra kamienicy przy ul. Nowogrodzkiej 46 zostaną zaadoptowane przez artystów przełamujących w swojej twórczości sztuczną barierę pomiędzy tym, co traktowane jest jako street art a głównym nurtem sztuki współczesnej.

Na pierwszym piętrze znajdzie się sześć pokoi zagospodarowanych na instalacje stworzone przez takich twórców jak Cekas, Monstfur, Tomasz Górnicki, Nawer, Lump, Simpson i Wybuch Wielki. To artyści przez lata związani ze sceną street artową, jednak działający bardzo różnymi środkami, od klasycznego graffiti, przez szablon, malarstwo, instalację na rzeźbie kończąc.

Różnorodność doświadczeń i bardzo szeroki wachlarz środków gwarantują niezapomniane wrażenia podczas zwiedzania pierwszego piętra Escape Rooms. Drugie piętro to prezentacja zbiorowa ponad dwudziestu obiektów od malarstwa, przez rzeźby na instalacjach kończąc.
Wystawa skupia się na próbie przedstawienia refleksji na temat tego, w jakim kierunku zmierza świat – mówi Jan Sętowski, kurator wystawy. –  Wizja w niej przedstawiona jest bliższa antyutopii, niż jakiemukolwiek innemu znanemu nam systemowi, a w swojej analizie dotyka tematów od ekonomii, przez psychoanalizę kondycji człowieka na jego dehumanizacji kończąc. Cały świat stał się pokojem ucieczki, a jedyną szansą, aby się wydostać z tej niekorzystnej sytuacji, w której się znaleźliśmy jest chłodny umysł i stalowe nerwy.

 

Kilka słów o artystach:

CEKAS
Artysta tworzący prace w przestrzeni miasta jak i pracowni. Jego instalacje uderzają z maksymalną siłą przekazu często przy minimalistycznym zakresie interwencji. Obecne działania Cekasa harmonijnie wpisują się w przestrzeń miejską będąc powiewem świeżości w świecie zdominowanym przez nadmiar estetyzujących murali.

NAWER
Krakowski artysta związany z nurtem street artu od połowy lat 90. Jako materii twórczej używa abstrakcyjnych form zestawiając je ze sobą w różnych konfiguracjach, co pozwala na uzyskanie kompozycji zarówno dynamicznych jak i statycznych. Jego prace pokazywane były w najważniejszych galeriach dookoła globu, w tym również m.in. na indywidualnej wystawie w galerii Takashi’ego Murakami’ego.

LUMP
Artysta wywodzący się ze szczecińskiej sceny graffiti, działający obecnie na wielu płaszczyznach począwszy od tworzenia instalacji, przez ad-busting na malarstwie w pracowni kończąc. Jego styl charakteryzuje ciekawa forma plastyczna oraz przemyślana treść. Lump brał udział w licznych zagranicznych projektach m.in. w Hiszpanii, Indonezji czy Niemczech.

MONSTFUR
Organizm żyjący na polu sztuki , który żywi się pozostałościami poprzedniej epoki oraz produktami popkultury. Swoją sztukę tworzy za pomocą ręcznie wycinanych szablonów na zardzewiałych blachach, starych tablicach informacyjnych czy wreszcie murach. Prace kolektywu prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Berlinie, Paryżu, Sztokholmie, Sydney czy Warszawie.

TOMASZ GÓRNICKI
Jeden z najciekawszych rzeźbiarzy młodego pokolenia w Polsce, łączący klasyczne, warsztatowe wykształcenie z kreacją, wyobraźnią i odwagą na polu eksperymentów estetycznych. Płynnie porusza się w obrębie technik i materiałów naprzemiennie pracując w marmurze, glinie, brązie czy stali. Górnicki jest także jednym z niewielu rzeźbiarzy w Europie, którzy w tak bezkompromisowy sposób anektują przestrzeń ulicy na potrzeby swojej twórczości.

SIMPSON
Prace malarskie i realizacje ścienne wykonuje w technice akrylu i szablonu, często posługując się symbolami kultury masowej. Tematem prac jest m.in. dystrybucja władzy i problem degradującego wpływu rozrastających się rządów oraz międzynarodowych instytucji na życie gospodarcze, społeczne i kulturalne państw.

WYBUCH WIELKI
Artysta wywodzący się ze sceny graffiti, na której wciąż aktywnie działa. Do tej pory operował wieloma pseudonimami, pod którymi ukrywa swoją tożsamość. Twórca ponad tysiąca interwencji w przestrzeni miast w całej Europie.
W malarstwie przełamuje wszelkie możliwe konwenanse narzucane artystom zarówno tym działającym w pracowni jak i na ulicy.

 

Escif – mural
28.09, Ul. Równa 9

Escape Rooms – Pop-up Gallery

  1. Nowogrodzka 46 (1 i 2 piętro)
    Wernisaż: 29.09.2017 (piątek), g. 19:00

Finisaż: 31.10.2017 (wtorek) g. 19:00
Wystawę można oglądać: czw-pt 17-21, sb-nd 13-21


Projekt jest współfinansowany ze środków M.St. Warszawy.